Polski Ład – planowane zmiany obowiązujących przepisów podatkowych

21 czerwca 2021

Polski Ład – program naprawy i odbudowy

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi o programie Polski Ład chcielibyśmy przybliżyć najistotniejsze założenia tego programu.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że program nie ma jeszcze żadnego umocowania w istniejących przepisach podatkowych, więc trudno tutaj mówić o jakichkolwiek szczegółach.

Biuro rachunkowe nie może w tej chwili w żaden sposób określić konkretnych terminów wejścia w życie proponowanych założeń tego programu, ponieważ wszystkie informacje są zawarte ogólnikowo i tylko przy niektórych pozycjach pojawiają się wskazania co do terminów.

5 fundamentów Polskiego Ładu

1. Zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% na PKB – planowany termin wrzesień 2021 r.

2. Obniżka podatków – kwota wolna 30.000 zł – planowany termin wrzesień 2021 r.

W ramach Nowego Ładu planowane jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30.000 zł. Skutkiem tej zmiany będzie wzrost progresywności klina podatkowego – niższe podatki dla osób o niskich i średnich dochodach. Kwota wolna w wysokości 30.000 zł oznacza w istocie brak podatku od płacy minimalnej.

Aby zagwarantować wyższe dochody systemu ochrony zdrowia, zmiany obejmą także wprowadzenie takich samych zasad opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczych jak w przypadku umów o pracę (proporcjonalnie do dochodu).

Kolejne zmiany w tym zakresie nie przewidują konkretnych terminów. Są to:

  • podniesienie progu podatkowego – z 85.528 zł do 120.000 zł
  • ulga dla klasy średniej – ulga w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70.000 zł -130.000 zł. Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6000 do 10.000 zł miesięcznie;
  • ulga w PIT na powrót z emigracji – powracający do kraju Polacy już od 2022 r. będą mogli wskazać w zeznaniach podatkowych kwotę do opodatkowania niższą o 50.000 zł;
  • uregulowanie pracy zdalnej – powstał zapis umożliwiający świadczenie pracy z do-wolnego miejsca, w ramach wykorzystania sprzętu zapewnionego przez pracodawcę. Dla ułatwienia organizacji pracy zdalnej zostanie zaproponowana formuła diety lub ryczałtu na pracę zdalną;
  • ograniczenie w stosowaniu „umów śmieciowych” – planowane jest ograniczenie wykorzystania umów cywilnoprawnych, m.in. dzięki pełnemu oskładkowaniu umów zlecenia z perspektywą wprowadzenia jednego kontraktu na pracę.

3. Uruchomienie funduszu na odbudowę i modernizację kraju – planowany termin wrzesień 2021 r.

4. Mieszkanie bez wkładu własnego i dom do 70 m2bez formalności – planowany termin wrzesień 2021 r.

5. Emerytury bez podatku do 2500 zł bez podatku – planowany termin wrzesień 2021 r.

Przedstawiliśmy tylko kilka z proponowanych rozwiązań zapisanych w programie Polskiego Ładu.

Jednocześnie przypominamy, że powyższy materiał nie ma charakteru zmian podatkowych. Na dziś nie są znane szczegóły tego programu.